Gabinet Lekarski dr Michał Starus
Gabinet Lekarski dr Michał Starus

Soczewki kontaktowe

 

to alternatywa dla korekcji wady wzroku za pomocą okularów. Soczewka umieszczana jest bezpośrednio na rogówce (dlatego nazywana jest soczewką kontaktową).

Z uwagi na fakt, że soczewka kontaktowa umieszczana jest na rogówce, moc i inne jej parametry mogą różnić się od mocy i parametrów soczewek korekcyjnych (szkieł okularowych). Dlatego zalecamy wykonanie badań okulistycznych w kierunku doboru soczewek kontaktowych.

 

Rodzaje soczewek

 

Soczewki kontaktowe korygują krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i starczowzroczność. Wyróżniamy kilka ich rodzajów, a kryteria podziału to: materiał, z którego soczewka jest wykonana, zastosowanie (czyli jaką wadę mają korygować) oraz czas użytkowania.

 

Materiał

 

soczewki miękkie hydrożelowe – starszej generacji, wykonane z wysoko uwodnionych polimerów na bazie HEMA lub na bazie PVA , zwykle zawierają >50% wody, mają niski współczynnik przepuszczalności tlenu (Dk)

soczewki miękkie silikonowo-hydrożelowe – najnowszej generacji, zbudowane z materiału silikonowego połączonego z polimerami hydrożelu, zawierają znacznie mniej wody (<50%), mają wysoki współczynnik przepuszczalności tlenu (Dk)

soczewki twarde – wykonane ze sztywnych materiałów gazo-przepuszczalnych (GP), stosowane do korekcji dużego astygmatyzmu lub nieregularności rogówki

 

Zastosowanie

 

soczewki sferyczne – stosowane do korekcji krótkowzroczności i dalekowzroczności, zakres mocy wynosi od około -10,00 D do około +6,00 D (co 0,25D)

soczewki toryczne – stosowane do korekcji astygmatyzmu, dostępne są w szerokim zakresie mocy cylindrycznej i osi (przy dużym astygmatyzmie (

soczewki progresywne – stosowane do korekcji starczowzroczności, umożliwiają korekcję widzenia w dali i bliży

soczewki kosmetyczne – np. zmieniające kolor oczu, mogą też korygować wadę wzroku, nie są zalecane do dłuższego użytkowania

soczewki ortokorekcyjne (ortokeratologiczne) – stosowane tylko na noc, w czasie snu soczewki modelują kształt rogówki, aby uzyskać dobre widzenia w ciągu dnia, bez potrzeby używania okularów czy soczewek

 

Czas użytkowania

 

soczewki jednodniowe – przeznaczone do jednorazowego użytku, nie wymagają stosowania środków pielęgnacyjnych, zalecane dla osób stosujących soczewki okazjonalnie lub uczulonych na środki do pielęgnacji soczewek

soczewki okresowe – przeznaczone do użytku okresowego (zwykle 2-tygodniowego, miesięcznego i 3-miesięcznego), wymagają stosowania środków pielęgnacyjnych.

 

 

Pielęgnacja soczewek kontaktowych

 

 

Stosowanie soczewek kontaktowych wiąże się z koniecznością ich codziennej pielęgnacji (nie jest to jedynie wymagane przy soczewkach jednodniowych). W pielęgnacji i utrzymaniu prawidłowej higieny soczewek pomocne są specjalne płyny, które oczyszczają powierzchnię soczewek z osadów białkowych i tłuszczowych. Niewłaściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych może powodować zmniejszenie komfortu widzenia i wywołać infekcje oczu!

Równie istotny jest dobór odpowiednich środków do pielęgnacji soczewek kontaktowych, gdyż mogą występować niezgodności pomiędzy składnikami płynów a soczewkami.  Do wyboru mamy kilka rodzajów płynów pielęgnacyjnych:

 

- płyny wielofunkcyjne (jednostopniowe), które nawilżają soczewki, czyszczą i dezynfekują oraz usuwają osady białkowe.

- płyny dwustopniowe, które stosuje się osobno, tzn. płyn do czyszczenia i do przechowywania soczewek oraz tabletki do usuwania osadów białkowych

- płyny oksydacyjne (mogą występować jako jedno- lub dwustopniowe), które służą do dezynfekcji, czyszczenia, przechowywania, a także płukania soczewek; stosując ten rodzaj płynu trzeba zwrócić uwagę na przechowywanie soczewek w specjalnie dołączonym do płynu opakowaniu (wyposażony jest w dysk katalizacyjny, który rozkłada zawartą w płynie wodę utlenioną na tlen i czystą wodę)

 

Oto kilka wskazówek, jak dbać o soczewki kontaktowe:

 

- soczewki czyścimy bezpośrednio po ich zdjęciu, zgodnie z instrukcją dołączoną do płynu pielęgnacyjnego

- soczewki kładziemy na czystej i suchej dłoni

- na soczewkę aplikujemy kilka kropli płynu do czyszczenia, a następnie małym palcem drugiej ręki delikatnie pocieramy obie strony soczewki

- dokładnie spłukujemy soczewki płynem i wkładamy do specjalnego pojemniczka

- wypełniamy płynem pielęgnacyjnym obydwie komory pojemniczka, zamykamy i zostawiamy soczewki

- po założeniu soczewek, wylewamy płyn z pojemniczka i płuczemy go świeżym płynem dezynfekującym (zostawiamy do wyschnięcia)

- pamiętaj o regularnej wymianie pojemniczka na soczewki (najlepiej co miesiąc)

 

 

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
Wszelkie Prawa Zastrzeżone © Michał Starus