OKULISTYKA

 
 

GABINET OKULISTYCZNY

 

Gabinet Okulistyczny dr n. med. Michał Starus

ul: Przejazd 6, 95-040 Koluszki

Rejestracja: 691 661 661

Badanie okulistyczne: 200zł

Diagnostyka SOCT + FC (REVO FC) - 200zł

 

 

Najnowocześniejsze urządzenie - SOCT REVO FC - zapraszamy na badania

 
 

Z przyjemnością informujemy, że gabinet w Koluszkach został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenie diagnostyczne - TOMOGRAF okulistyczny SOCT REVO FC. Umożliwia on szczegółową diagnostykę jaskry, cukrzycy, zmian w plamce żółtej. Urządzenie otrzymało prestiżową nagrodę Award of Excellence w kategorii sprzętu konsultacyjnego podczas największych targów okulistycznych.

Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w moduł: ANGIOGRAFIA OCT

Moduł angiografii pozwala na ocenę mikrokrążenia i struktury naczyń krwionośnych siatkówki.

Angiografia OCT to nieinwazyjna i bezkontrastowa metoda obrazowania 3D przepływu krwi w naczyniach siatkówki.

Zapraszamy na badania. Diagnostyka SOCT + FC (REVO FC) - 200zł 
Rejestracja badań: 691 661 661

https://www.optopol.com.pl/aktualnosci/nagroda-dla-innowacyjnego-revo-fc  

https://optopol.com.pl/product/revo-fc


Firmy zainteresowane współpracą - kontakt : Menadżer: Renata Starus: 693 843 293


Jak działa ludzkie oko?

 

Gdy patrzymy na jakiś obiekt, światło odbija się od niego i dostaje się do oka. Tu najpierw przechodzi przez rogówkę, a potem przez źrenicę i tęczówkę. Tęczówka działa jak przysłona aparatu fotograficznego, regulująca ilość dostającego się światła. Za nią znajduje się soczewka krystaliczna, która działa jak obiektyw aparatu – przepuszcza światło i skupia je w jednym miejscu. W oku tym miejscem jest siatkówka, która znajduje się w tylnej jego części. Siatkówka zawiera miliony maleńkich światłoczułych komórek nerwowych (nazywanymi czopkami i pręcikami), które m.in. wykrywają kolory i szczegóły (np. ruch), umożliwiając po prostu widzenie. Siatkówka przetwarza więc światło na impulsy elektryczne, które są przesyłane (za pośrednictwem nerwu wzrokowego) do mózgu, gdzie są przetworzone na obraz. Oczy służą nam przez całe życie! Właściwa ich ochrona zapewni nam dobre widzenie przez długie lata.

 

Styl życia i kondycja naszego organizmu ma istotne znaczenie dla kondycji naszego wzroku. Przede wszystkim chodzi o zapobieganie cukrzycy. Zbyt duża ilość glukozy w krwi powoduje uszkodzenie maleńkich naczyń krwionośnych w siatkówce – to tzw. retinopatia cukrzycowa, która jest najczęstszą chorobą oczu związaną z cukrzycą. Zachowaj więc zdrową dietę, bogatą w witaminy (szczególnie A i C), pij dużo wody, zadbaj o formę fizyczną organizmu i nie sięgaj po używki (np. papierosy).

 

Regularnie wykonywane ćwiczenia wzroku poprawiają kondycję oczu. Szczególnie powinny o tym pamiętać osoby, które nadmiernie wytężają wzrok (np. praca przed komputerem). Rób przerwy od pracy i skupiaj wzrok – raz na oddalonych obiektach, a raz na bliskich. Ćwiczenia wzroku z pewnością zrelaksują nasze oczy i mogą pomóc w opóźnieniu noszenia soczewek czy okularów korekcyjnych. Nie ma jednak żadnych potwierdzonych badań, że pozwalają wyeliminować wady wzroku w ogóle.

 

Wiele osób wymagających korekcji okularowej zastępuje okulary soczewkami kontaktowymi. Wkładane są bezpośrednio na powierzchnię oka, co może powodować infekcje i schorzenia narządu wzroku. Zadbaj o właściwą higienę soczewek kontaktowych, które od czasu do czasu stosuj wymiennie z okularami. Regularnie kontroluj wadę wzroku, aby dobrać właściwą moc szkieł korekcyjnych. Niewłaściwie dobrana korekcja może być przyczyną innych dolegliwości, np. bólu głowy.

 

Wady wzroku

 

Promienie świetlne, przechodząc z jednego obiektu na drugi, załamują się tworząc obraz w drugim obiekcie. Zjawisko to nazywane jest refrakcją. Podobnie jest z okiem – światło trafia przez rogówkę i soczewkę, ulega załamaniu i ogniskuję się na siatkówce. Nieprawidłowy kształt oka powoduje, że promienie świetlne ogniskowane są w niewłaściwym miejscu. Mówimy wtedy o wadzie refrakcji – czyli wadzie wzroku.

 

Krótkowzroczność - nieostre widzenie obiektów oddalonych. Przy tej wadzie oko jest zbyt długie lub rogówka jest zbyt wypukła. Ta duża odległość powoduje, że światło ogniskowane jest przed siatkówką, a do mózgu trafia nieostry obraz.

 

Dalekowzroczność - nieostre widzenie obiektów z bliska. Przy tej wadzie oko jest zbyt krótkie lub rogówka zbyt płaska. Mniejsza odległość powoduje, że światło ogniskowane jest za siatkówką, do mózgu dociera więc niewyraźny obraz obiektów (zwłaszcza tych położonych blisko).

 

Astygmatyzm - rozmazany obraz obiektów. Przy tej wadzie rogówka nie jest odpowiednio zaokrąglona, kształtem przypomina piłkę do rugby. To powoduje, że oko nie potrafi prawidłowo zogniskować światła, niezależnie z jakiej odległości.

 

Presbiopia (starczowzroczność) - pogorszenie widzenia z bliska (np. podczas czytania), związane ze zmniejszeniem lub utratą zdolności akomodacji oka. Wada jest związana z wiekiem i pojawia się około 40. roku życia.

 

Regularne wizyty kontrolne u okulisty pozwolą w porę zdiagnozować i podjąć leczenie nieprawidłowego widzenia.


 
 
prev next
 
prev next
 

Zespół suchego oka

 
 

Zespół suchego oka to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego.
Osoby, które maja objawy zespołu suchego oka - uczucie piasku pod powiekami, dyskomfort przy mruganiu, światłowstręt, nasilanie się dolegliwości po pracy przy komputerze, czytaniu, oglądaniu telewizji, w pomieszczeniach klimatyzowanych a także nieprzyjemna suchość i pieczenie rano - powinny koniecznie zgłosić się do okulisty. Nieleczony zespół suchego oka prowadzi do uszkodzeń nabłonka rogówki, zakażeń, stanów zapalnych i owrzodzeń rogówki, co może grozić nawet utratą wzroku.
Przyczyny
Istnieje wiele przyczyn powstawania zespołu suchego oka, z tego powodu tak wiele osób cierpi z powodu zaburzeń wydzielania łez.
Najbardziej powszechne przyczyny to:
Wiek - wydzielanie łez zmniejsza się z wiekiem.
Używanie soczewek kontaktowych - bardzo znacznie podnosi stopień parowania łez, co może prowadzić do obniżonej tolerancji soczewek, dyskomfortu, podrażnienia oczu, infekcji.
Zmiany hormonalne u kobiet - menopauza, antykoncepcja doustna, ciąża.
Czynniki środowiskowe - suche powietrze, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zwiększone zapylenie lub zadymienie powietrza.
Efekty uboczne leków - stosowanych np. w leczeniu chorób tarczycy, chorób serca.
Zaburzenia autoimmunologiczne - np. Zespół Sjogrena.
Stan po przebytych zabiegach na gałce ocznej - laserowa korekcja wzroku, chirurgia zaćmy.
Leczenie:
- w łagodnych postaciach zespołu suchego oka stosowanie "sztucznych łez" w postaci i kropli bywa wystarczające.
-  najczęściej wykonuje się zamknięcie punktów łzowych zatyczkami silikonowymi - procedurę polegającą na umieszczeniu w miejscach odpływu łez sterylnych, dobrze tolerowanych "koreczków" zatrzymujących łzy na powierzchni oka. Zabieg taki jest prosty, niebolesny, całkowicie odwracalny. Wykonuje go okulista. Terapia taka charakteryzuje się dużą skutecznością i bezpieczeństwem.

Umówienie zabiegu jest możliwe pod nr tel. 693 599 993