OKULARY KOREKCYJNE

 

Okulary korekcyjne


Okulary służą do korekcji wad wzroku. Ich zadaniem jest odpowiednie skupienie na siatkówce światła przechodzącego przez rogówkę i soczewkę, aby uzyskać prawidłowe widzenie. Oferujemy szeroki wybór szkieł korekcyjnych i opraw okularowych.


Okulary to nie tylko oprawa. Ta wpływa na komfort i ogólny nasz wygląd. Jakość widzenia zapewniają zaś soczewki korekcyjne, które różnią się przede wszystkim rodzajem materiału z jakiego są wykonane, oraz przeznaczeniem.

Materiał


Soczewki mineralne (szklane) – najstarsze soczewki okularowe, są cięższe niż te wykonane z lżejszych materiałów, stosowane najczęściej do pełnych opraw okularowych (bardzo rzadko do opraw „na żyłkę”).


Soczewki organiczne (plastikowe) – nowoczesne soczewki okularowe, wykonane z różnego rodzaju materiałów, charakteryzujących się niskim ciężarem i podwyższoną wytrzymałością na uszkodzenia, stosowane do opraw pełnych i na żyłkę.


Soczewki z poliwęglanu – lekkie i cienkie soczewki, charakteryzujące się dużą twardością i wytrzymałością na uszkodzenia (stąd zalecane dla osób aktywnych, np. sportowców lub dla dzieci), stosowane do każdego typu opraw.


Index


Index to współczynnik załamania światła – im wyższy, tym soczewka jest cieńsza i lżejsza. Soczewki o wyższych indeksach zalecane są w korekcji większych wad refrakcji.


Moc i geometria


Wyróżniamy soczewki dodatnie (skupiające, tzw. plusy) do korekcji nadwzroczności oraz soczewki ujemne (rozpraszające, tzw. minusy) do korekcji krótkowzroczności.


Konstrukcja


Soczewki sferyczne – ich konstrukcja (wycinek sfery) zniekształca i rozmazuje obraz na peryferiach soczewki (przy krawędzi oprawy okularów), powoduje efekt powiększonych (w soczewkach dodatnich) lub pomniejszonych oczu (w soczewkach ujemnych)

Soczewki asferyczne – zapewniają naturalne i komfortowe widzenie, wiernie odzwierciedlają cały obraz, nie powodują zniekształceń wyglądu oczu przez okulary, polecane w korekcji sferycznej lub astygmatyzmie.


Przeznaczenie i budowa


Soczewki jednoogniskowe – służą do korekcji jednej wady wzroku, krótkowzroczności lub nadwzroczności, stosowane przy aktywności jednego typu (np. do czytania, do dali).

Soczewki dwuogniskowe – zbudowane z dwóch segmentów o różnej mocy (tzw. soczewki 2 w 1), górna ich część kryguje widzenie dali, a dolna koryguje widzenie z bliska, ich wadą jest brak odległości pośrednich.

Soczewki progresywne – umożliwiają jednoczesną korekcję widzenia dali, bliży i odległości pośrednich (tzw. soczewki z płynną ogniskową). Doskonale sprawdzają się jako okulary uniwersalne.


Uszlachetnienie


Soczewki jednoogniskowe – służą do korekcji jednej wady wzroku, krótkowzroczności lub nadwzroczności, stosowane przy aktywności jednego typu (np. do czytania, do dali).

Soczewki z powłoką antyrefleksyjną – specjalna powłoka odbijająca z powierzchni soczewki odbicia i refleksy, co obniża zmęczenie oczu; zalecane dla kierowców i do pracy przy komputerze; soczewki z antyrefleksem są bardziej twarde i odporne na uszkodzenia.

Soczewki fotochromowe – „inteligentne” soczewki, które reagują na światło (przyciemniają się na słońcu i rozjaśniają w pomieszczeniach), zalecane dla oczu wrażliwych na światło.

Soczewki fotochromowe Transitions – podobnie jak soczewki powyższe, dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, ale różnią się szybkością dostosowywania się do oświetlania (szybciej ciemnieją i rozjaśniają się), zalecane dla osób ceniących komfort.


Rodzaje opraw okularowych


Oprawy okularowe różnią się przede wszystkim materiałem, z którego są wykonane oraz budową. Zmieniające się trendy sprawiają, że projektanci okularów chętnie łączą różne rodzaje materiałów.


Oprawki z tworzywa

Oprawki metalowe

Oprawki z tytanu

Oprawki „na żyłkę”

Oprawki typu „patent”


 
 

Właściwa pielęgnacja okularów pozwoli nam użytkować je przez długi czas. Oto kilka zasad dbania o okulary:


- okulary zakładaj i zdejmuj zawsze dwoma rękoma, w ten sposób unikniesz deformacji oprawy okularowej i powstaniu naprężeń w soczewkach (efektem są wypadające śrubki i poluzowania zauszników)

- chroń okulary przez działaniem wysokiej temperatury, szczególnie te wykonane z tworzyw sztucznych, gdyż może to spowodować trwałe odkształcenie oprawy oraz uszkodzenia powłoki antyrefleksyjnej

- okulary przechowuj w twardym etui, które ochroni je przed uszkodzeniem mechanicznym

- nie odkładaj okularów bezpośrednio szkłami w dół (zwłaszcza na twardych i szorstkich powierzchniach), unikniesz zarysowań soczewek

- okulary czyść specjalnymi płynami do pielęgnacji soczewek okularowych oraz za pomocą miękkiej ściereczki (np. z mikrofazy); w przypadku dużego zabrudzenia soczewek, możesz je umyć ciepłą wodą z łagodnym detergentem

- nie wycieraj soczewek okularowych papierowymi ręcznikami czy chusteczkami, gdyż mogą porysować szkła

- ewentualną naprawę okularów powierz profesjonaliście, gdyż nieprawidłowa naprawa może na stałe uszkodzić oprawę okularową, ale i pogorszyć komfort widzenia (przez naruszenie ustawień soczewek.



Jak czytać receptę?

 

Dal – jeśli tu wpisane są moce, to okulary musimy nosić cały czas

Bliż – jeśli tu wpisane moce, okulary nosimy tylko do aktywności (np. do czytania)

OP (Oko Prawe) – moce korekcyjne dla oka prawego

OL (Oko Lewe) – moce korekcyjne dla oka lewego

Sfera (SPH) – określa wysokość korekcji wzroku w dali lub w bliży (w dioptriach sferycznych), wartości co 0,25 (np. -0,75, +1,25); wartość dodatnia oznacza dalekowzroczność, wartość ujemna oznacza krótkowzroczność

Cylinder (CYL) – określa wysokość korekcji astygmatyzmu w dali lub w bliży (w dioptriach cylindrycznych), może występować ze sferą (ale nie musi), może mieć wartość dodatnią i ujemną, co 0,25 (przykład +0,50, -0,25)

– występuje zawsze, gdy podana jest wartość cylindra, służy do prawidłowego zamontowania soczewek w oprawie, może mieć wartość w przedziale od 00 do 1800

Rozstaw źrenic (PD) – określany osobno dla oka prawego i lewego, mierzony od środka nosa do źrenicy oka prawego i lewego, wartość mieści się zwykle w przedziale od około 20 do około 40 mm (jeśli wartość podawana jest sumarycznie (OP i OL) może mieć wartość przedziale od około 40 mm do około 80 mm



Prawidłowe wykonanie okularów oraz zastosowanie soczewek korekcyjnych odpowiedniej jakości jest kluczowe dla prawidłowego widzenia.


Przed każdym zamówieniem okularów wskazane jest wykonanie badania okulistycznego.



Nie dla gotowych okularów!!!


Okulary kupuj tylko w salonie optycznym, nigdy w aptece, na bazarze czy drogerii.

Gotowe okulary nie uwzględniają indywidualnej korekcji okularowej.
Jest ona odmienna dla każdego pacjenta i uwzględnia nie tylko same moce szkieł okularowych, lecz również rozstaw źrenic oraz kąt pantoskopowy. Ustawienie środków optycznych zgodnego z rozstawem źrenic gwarantuje prawidłowe widzenie plamkowe, które pozwala na dokładne rozpoznanie szczegółów, kształtu i barwy obserwowanych przedmiotów.
Ponadto okulary wykonane na podstawie recepty okularowej uwzględniają różnowzroczność (inną moc dla oka prawego i lewego) oraz astygmatyzm, jak również zapewniają odpowiednią optyczną jakość szkieł okularowych.
Dodatkowo można bez problemu zamówić szkła wzbogacone różnymi uszlachetnieniami na przykład powłokami antyrefleksyjnymi bądź zapewniające odpowiednią ochronę przed promieniowaniem słonecznym.